Aktualności

„Zawierzyć Panu Bogu i nie tracić nadziei” – świadectwo Anny i Rafała Cycoń

Ania i Rafał Cycoń poznali się na Mszy św. o dobrego męża i żonę w kościele św. Szczepana w Krakowie, zaręczyli podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie, a pobrali w kolegiacie św. Anny w Krakowie w 2019 roku. Ich historia jest dowodem na to, że Pan Bóg pisze najlepszy scenariusz dla naszego życia i powołania do miłości. Swoim świadectwem podzielili się w czasie Mszy św. dla szukających miłości z błogosławieństwem relikwiami św. Walentego sprawowanej 14 lutego 2025 r. w bazylice św. Floriana w Krakowie.

Walentynki u św. Floriana. Msza św. dla szukających miłości

W bazylice św. Floriana została odprawiona Msza św. dla szukających miłości. Po niej można było otrzymać błogosławieństwo relikwiami św. Walentego oraz posłuchać świadectwa. 

„Teologia ciała dla niewtajemniczonych” – przy kawie o Bożym planie na miłość i seks

Bóg, miłość, seks i sens życia to główna tematyka, która jest poruszana w ramach cyklu spotkań „Teologia ciała dla niewtajemniczonych” organizowanych przez Fundację Collegium Voytylianum.

Zbliża się III Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny w Krakowie

Od 13 do 15 listopada w Krakowie odbędzie się III Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny. Towarzyszyć mu będą słowa zmarłego w lutym 2023 r. prof. Stanisława Grygiela: „Rodzenie, a nie samotność, jest wpisane w bycie człowieka osobą”. Fundacja Collegium Voytylianum jest jednym z organizatorów tego wydarzenia.

3. Międzynarodowa Konferencja „Ad fontes” – recepcja rękopisu Graduale AiBKKK 45

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej, trzeciej edycji koncertów i konferencji naukowej „Ad fontes” organizowanej przez Collegium Voytylianum. W tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną utwory z XV-wiecznego Graduału przechowywanego w Archiwum i Bibliotece Krakowskiej Kapituły Katedralnej, Ms 45, przez Schola gregoriana Sancti Iohannis Pauli II pod dyrekcją prof. Susi Ferfoglia, a sam kodeks i kontekst jego powstania i użytkowania zostanie przedstawiony przez specjalistów z zakresu historii Kościoła, historii liturgii, kodykologii, historii sztuki i muzykologii. 

Jan Paweł II do młodych: Musicie od siebie wymagać

– Mamy od siebie wymagać, to znaczy mamy zmieniać swoje zachowania, mamy stawać się innymi, lepszymi. To jest wezwanie do nieustającego rozwoju, do podciągania się do jakiegoś wzorca – mówi prof. Stanisław Gałkowski. Filozof i pedagog z Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie w kolejnej części cyklu „Odkrywanie Karola Wojtyły - Jana Pawła II” przygotowanego przez Collegium Voytylianum komentuje słynne słowa św. Jana Pawła II skierowane do polskiej młodzieży „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”.

Osoba ludzka wg Karola Wojtyły

„Karol Wojtyła był przekonany, że trzeba przekroczyć barierę zewnętrznego patrzenia na człowieka i skupić się na realnym ludzkim podmiocie, odczytać jego sytuację, ale w kontekście specyfiki jego działania” – mówi prof. Piotr Stanisław Mazur z Instytutu Filozofii Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie w kolejnej części cyklu „Odkrywanie Karola Wojtyły - Jana Pawła II”.

Jak Karol Wojtyła stał się filozofem?

Jaka droga wiodła Karola Wojtyłę, chłopaka z Wadowic, z rodziny bez tradycji akademickich do zostania wielkim myślicielem, określanym przez współczesnych filozofów mianem „geniuszu intelektualnego”? W ramach wykładów „Odkrywanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II” przygotowanych przez Fundacją Collegium Voytylianum opowiada ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub, kierownik Katedry Karola Wojtyły na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.